O projekcie

2014-11-12 12:19:22 (ost. akt: 2014-11-12 12:26:04)

“Rozwój obszarów transgranicznych i ich współpracy przez budowę infrastruktury sportowej w Górowie Iławeckim i Bagrationowsku” to nazwa projektu, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, którego beneficjentem jest Gmina Miejska Górowo Iławeckie a partnerem Miasto Bagrationowsk w Obwodzie Kaliningradzkim.

O projekcie
Ogólnym celem projektu jest rozwój potencjału ludzkiego poprzezpoprawę warunków społecznych, warunków rządzenia i szans edukacyjnych. W ramach głównych zadań projektu zaplanowano:
• zbudowanie stadionu w Górowie Iławeckim
• wybudowanie hali sportowej w Bagrationowsku
• zorganizowanie polsko-rosyjskiej trzydniowej spartakiady młodzieży w Górowie Iławeckim
• zorganizowanie trzydniowej spartakiady sportowej w Bagrationowsku w Obwodzie Kaliningradzkim
• wydanie książki o partnerskiej współpracy transgranicznej samorządów Gminy Miejskiej Górowo Iławeckie i Rejonu Bagrationowsk w języku polskim i rosyjskim
• budowa szlaku uzdrowiskowo-rekreacyjnego (który będzie można pokonać rowerem lub pieszo ( nordic walking), a w zimie nartami) z parkiem kinezoteraupeutycznym ( placem ze sprzętem sportowym do ćwiczeń na powietrzu).

Górowo Iławeckie to urocze miasteczko położone w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym starówki. Siłą i wyróżnikiem miasta jest wielokulturowość jego mieszkańców, których historyczne zawirowania po zakończeniu II wojny światowej przywiodły na te tereny.

W zgodzie i harmonii żyją obok siebie Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Białorusini i Litwini. Wielobarwna historia i kultura tworzą nowe wartości i tradycje. W mieście, dzięki tworzonej od lat znakomitej infrastrukturze, rozwija się także sport, jakże ważny dla dzisiejszego pokolenia.

Obiekty sportowe istniejące w mieście to: - hala sportowa - dwa kompleksy sportowe “Orlik” - kort tenisowy - 4 sale gimnastyczne przy obiektach szkolnych - boisko do piłki plażowej - skatepark - stadion

W niespełna pięciotysięcznym miasteczku ponad 1000 uczniów uprawia sport. Obiekty sportowe są w pełni wykorzystywane przez cały rok. Turnieje rekreacyjne, zawody i rozgrywki sportowe na szczeblu miejskim, powiatowym i wojewódzkim zagościły już na stałe w kalendarzu lokalnych wydarzeń.

Dzieci, młodzież i dorośli mogą rozwijać swoje umiejętności fizyczne pod okiem instruktorów i trenerów w istniejących klubach sportowych.

Najstarszym klubem sportowym, założonym w 1947 r., jest „Cresovia”. W Górowie Ił. istnieje ponadto klub sportowy „Bałga” oraz liczne koła sportowe w poszczególnych szkołach.

Z nowoczesną i stale modernizowaną i rozbudowywaną infrastrukturą sportową negatywnie kontrastował stadion miejski. Rozgrywki piłki nożnej, przeprowadzane na tym obiekcie, groziły kontuzjami zawodników. Stadion nie posiadał praktycznie żadnego zaplecza sportowego. Brakowało także bazy socjalnej. Budynek szatni zakwalifikowany był do kapitalnego remontu lub wyburzenia.

Fani piłki nożnej także nie mieli warunków do kibicowania swojej drużynie. Brakowało ławeczek do siedzenia i osłony przed deszczem. Dlatego władze miasta szybko skorzystały z nadarzającej się okazji, jaką była możliwość wybudowania w mieście stadionu na miarę XXI wieku. To co jeszcze dwa lata temu wydawało się dla wielu mrzonką i nierealnym marzeniem, stało się dzisiaj rzeczywistością. Górowianie mają piękny, nowoczesny obiekt sportowy, którego mogą pozazdrościć im inne miasta. Rozbudowę Stadionu Miejskiego wraz z zapleczem przy ul. Gen. Sikorskiego w Górowie Iławeckim realizowano w ramach projektu: „Rozwój obszarów transgranicznych poprzez budowę infrastruktury sportowej w Górowie Iławeckim i Bagrationowsku” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pierwotny, bardzo skromny projekt rozbudowy stadionu, uległ gruntownym zmianom. Przeprojektowane zostały trybuny, drewniane ławki zastąpiono nowoczesnymi siedziskami a całość została zadaszona. Na płycie stadionu znalazło się miejsce na skocznię w dal i wzwyż oraz plac do pchnięcia kulą. Jeszcze w 2011 nanoszone były wielokrotnie istotne zmiany, aby w 2012 podpisać z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego umowę o dofinansowanie projektu o równowartości prawie 16 mln złotych, z czego około 11 mln zostało przeznaczone dla Górowa Iław., a 5 mln dla Bagrationowska - partnera rosyjskiego. Projekt uzyskał najwyższe w historii miasta dofinansowanie.

Pierwsza faza budowy stadionu to wykonanie wszelkich robót ziemnych.

Kolejny etap prac to między innymi budowa budynku klubowego i parkingu.

Kolejne etapy pracy obejmowały położenie polbruku, wykonanie nawierzchni poliuretanowej pod skocznię w dal, wykonanie nawierzchni bieżni, wylewanie konstrukcji betonowej trybun oraz budowę placu zabaw. Na koniec ułożono trawę.

Oddany do użytku Stadion Miejski w Górowie Iławeckim przedstawia się imponująco i robi duże wrażenie tak na mieszkańcach miasta, jak i przyjezdnych gościach. Kibice i zawodnicy mają do dyspozycji: - 800 miejsc na zadaszonej trybunie - budynek klubowy - nowoczesną płytę główną pokrytą naturalną trawą - tartanową bieżnię wokół płyty głównej -skocznię w dal i wzwyż - plac do pchnięcia kulą - plac zabaw dla dzieci - parkingi

7 września 2014 roku dokonano oficjalnego otwarcia stadionu. Rozegrany został również pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej.
Z nowego obiektu często korzysta młodzież z górowskich szkół. Na stadionie odbywają się lekcje wychowania fizycznego, zawody sportowe , a także rozgrywki międzynarodowe z udziałem młodzieży z Bagrationowska.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #1770760 | 31.175.*.* 8 lip 2015 07:37

    czyżby została zmieniona nazwa miasta na Iławieckie ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz